نرم افزار هوشمند صوتی نابینایان ساخته شد/محصول نهایی«مچ بندپا» عصای سفید را جمع می‌کند

دستیار-صوتی-هوشمند-نابینایان-زهرا-عرب
اخبار افتخارات

نرم افزار هوشمند صوتی نابینایان ساخته شد/محصول نهایی«مچ بندپا» عصای سفید را جمع می‌کند

محققان مجموعه فناور جنرال تک اعلام کردند: برای اولین بار در جهان نرم افزار هوشمند صوتی نابینایان را طراحی و نمونه اولیه آن را تولید کرده‌اند، در صورت حمایت برای ارتقای آن محصول نهایی«مچ بندپا» روزی عصای سفید را جمع می‌کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، محققان مجموعه فناور جنرال تک اعلام کردند: برای اولین بار در جهان نرم افزار هوشمند صوتی نابینایان را طراحی و نمونه اولیه آن را تولید کرده‌اند، در صورت حمایت برای ارتقای آن محصول نهایی در قالب یک «مچ بندپا» کمک کار بسیار بهتری برای روشندلان است و می‌تواند روزی عصای سفید را از سطح جهان جمع کند.

زهرا عرب دانش آموز سما نجف آباد در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری، با اشاره به این که نابینایان در استفاده از عصای سفید با مشکلات مختلفی روبرو هستند، گفت: با شرکت در دوره‌های آموزشی مجموعه فناور جنرال تک، روی این ایده که مشکل این عزیزان در محیط‌های جدید بویژه موانع قدی را برطرف کنم، پیگیری کردم و موفق شدم يك نرم افزار برپايه تكنولوژي  ARطراحي كنيم.

مدیر مجموعه فناور جنرال تک نیز در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری، اظهار کرد: عصای سفید ابزار استاندارد جهانی برای کمک به نابینایان است با این حال روشندلان با کمک عصای سفید قادر به تشخیص موانعی که در ارتفاع وجود دارد نیستند.

وی افزود: همچنین روشندلان با عصای سفید قادر به تشخیص علائم موجود در محیط مانند سرویس بهداشتی، علایم پلیسی و غیره نمی‌باشند.

این محقق بیان کرد: در جهان امروز و با وجود پیشرفت روزافزون فناوریهای نوین و کاربردی یک موضوع مهم فراهم کردن شرایط حضور هرچه بیشتر حضور معلولان در جامعه است، بویژه روشندلان عزیز توانمندیها و استعدادهای ارزشمندی را برخوردار هستند که جامعه باید برخوردار از بستر شکوفا شدن همه استعدادها باشد، این ایده‌ای بود که دانش آموز فن‌آموز در دوره‌های جنرال تک پیگیری و اکنون نمونه اولیه تولید شده است.

 محمدرضا اشکبوسی تصریح کرد: نرم افزار هوشمند صوتی نابینایان با قابلیت نصب بر بستر گوشی‌های هوشمند تلفن همراه طراحی شده است، با نصب نرم افزار روی گوشی همراه، دوربین حین حرکت روشندل اقدام به تصویر برداری از جهت مقابل می‌کند و در لحظه اقدام به پردازش و راهنمایی کاربر خواهد کرد.  

وی گفت: نمونه اولیه روی پلت فرم اندروید و برای مسیر یابی علائم محیط ورودی سازمان سما دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد پیاده سازی شده که با نصب بر روی گوشی همراه فرد روشندل به محض ورود به این محیط فعال شده و در مسیریابی به کاربر کمک می‌کند.

آیا نرم افزار قابلیت ورود به بازار بصورت گسترده در سطح یک شهر یا کشور و حتی جهان را دارد، در صورت امکان‌پذیر بودن بفرمایید با چه سرمایه‌گذاری و در چه مدت زمانی می‌تواند محقق شود؟ 

اشکبوسی با تصریح این که در طراحی ناوبری این نرم افزار از دستیار صوتی گوگل و اپل الگوبرداری کرده‌ایم، گفت: این اولین نمونه نرم افزار در نوع خود در جهان است و قابلیت توسعه و استفاده برای سطح جهانی را دارد منتها نیازمند ارتقا نمونه اولیه است که باید وارد یک فاز استارت آپی شود.

وی افزود: ایده این نرم افزار توسط زهرا عرب مارکده دانش آموز متوسطه دوم سما نجف آباد در دوره های آموزشی فناور مجموعه جنرال تک مطرح و با سرپرستی پروژه و منتورینگی که از این ایده کردیم نمونه اولیه ساخته شد، برنامه‌های ارتقا هم پیش بینی شده منتها این پروژه نیازمند سرمایه کلانی حداقل 1.5 میلیارد تومان است که مانع سنجی و علایم پیاده سازی شود و چنانچه یک تیم حداقل ده نفره از مهندسان و متخصصان خبره برنامه نویسی داشته باشیم پیش بینی می‌کنیم در یک بازه شش ماهه به یک نمونه کاملتری برسیم که بصورت یک مچ بند پا در فاز اولیه طراحی و ساخته می‌شود بطوری که روشندل عزیز نیازی به استفاده از عصای سفید هم نداشته باشد.

آیا برای رسیدن به محصول نهایی «مچ بند پا» جایی برای حمایت پیگیری کرده‌اید؟

مدیر مجموعه فناور جنرال تک گفت: خیلی مایل هستیم حمایت شویم تا حد ممکن هم تلاش می‌کنیم بویژه در جشنواره‌ها چه داخلی و چه خارجی شرکت می‌کنیم، همین الان هم نرم افزار در جشنواره اختراعات هندوستان اینکس 2021 شرکت کرده که امیدواریم به زودی نتیجه آن اعلام شود.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه